Absolventi

Absolventi

Absolvenți renumiți ai colegiului:

 

Ion MAGHERU (1921), diplomat

Nicolae CIORĂNESCU (1922), matematician

Radu ȚIȚEICA (1922), fizician

Grigore MOISIL (1923), matematician, membru al Academiei Romane

Nelu CIORANESCU (1924), poet

Mircea ELIADE (1925), filozof, istoric al religiilor, scriitor, membru post-mortem al Academiei Române

Valeriu PAPAHAGI (1926), istoric

Arșavir ACTERIAN (1928), jurist si publicist

Barbu BREZIANU (1928), jurist, istoric de arta, poet

Alexandru ELIAN (1928), bizantinolog, membru al Academiei Române

Constantin NOICA (1928), filozof, membru post-mortem al Academiei Române

Nicolae TEODORESCU (1928), matematician, membru al Academiei Române

Corneliu AXENTIE (1929), medic

Alexandru CIORĂNESCU (1929), filolog, membru de onoare din străinatate al Academiei Române

Nicolae STEINHARDT (1929), filozof

Ioan JUVARA (1930), medic, membru de onoare al Academiei Române

Virgil STEFANESCU-DRĂGĂNEȘTI (1930), filolog

Dinu ERBICEANU (1932), șef de promoție, publicist

Ionel FUHN (1933), biolog

Alexandru TEODOREANU (1934), filolog

Gheorghe BRATESCU (1934), fizician

Gheorghe MOISIL (1934), fizician

Nestor IGNAT (1936), filozof, poet

Gheorghe I. FLORIAN (1937),șef de promoție, cea mai mare medie pe țară la Bacalaureat

Octavian CAPATANA (1938), șef de promoție, doctor, laureat în Drept (Paris si Haga)

Radu PATRULIUS (1938), arhitect

Georges-Robert MINDEN-CAPUTINEANU (1939), șef de promoție, premiant de onoare, activitate postuniversitara in SUA

Liviu KAVASI (1940), muzicolog

Dinu PILLAT (1940), scriitor

Sergiu CUNESCU (1941), inginer, om politic

Dan BERINDEI (1941), istoric, membru al Academiei Romane

Adrian POPESCU-NECSESTI (1942), inginer, fost deputat

Radu-Alexandru DIMITRESCU (1944), geolog, membru al Academiei Române

Paul CERNOVODEANU (1945), istoric, membru de onoare al Academiei Române

Petru CRETIA (1945), filolog

Dan RADULESCU (1947), geolog, membru al Academiei Române

Andrei COMBINESCU (1951), medic, profesor universitar

George TEODORU (1951), inventator (Germania)

Andrei FIRICA(1954), medic, profesor universitar

Nicolae-Șerban TANASOCA(1959),filolog, istoric

Radu-Mircea DAMIAN (1960), inginer, fost Secretar de Stat

Alin SAVU (1960), biochimist cu media generala 10, fost component al lotului european de baschet

Ioan-Victor BRUKNER (1961), medic, fost ministru

Petru POPESCU (1962), scriitor si filmolog (SUA)

Eugen BRATUCU (1963), medic, profesor universitar

Stefan ANDREESCU (1964), istoric, profesor universitar

Costin CAZABAN (1964), compozitor (Franta)

Matei CAZACU (1964), istoric, profesor universitar (Franta)

Ioana DIACONESCU (1965), poet

Bedros HORASANGIAN (1965), inginer, prozator

Dinu RĂDULESCU (1965), sculptor

Andrei-Gabriel PLEȘU (1966), filozof, profesor universitar, fost ministru

Mircea ROGALSKI (1967), fizician, cadru didactic in centre universitare din spațiul euroatlantic

Iuliana BĂJENARU (1969), primul redactor-sef al seriei postbelice a revistei Vlastarul

Gabriele BOIA (1970), căsătorită Burducea, biofizician, cadru didactic universitar

Cezar BUGA (1974), General-Magistrat, Președinte al Curții Militare de Apel București

Iulian BUGA (1976), sef de promotie, diplomat, Secretar de Stat la MAE

Mihai-Dan CARAMIHAI (1978), cadru didactic universitar

Ileana CONSTANTINESCU (1983), doctor în Medicină

Nicolae SCHIOPU (1983), cadru didactic universitar (SUA)

Corneliu COSOVANU (1985), triplu olimpic național la Istorie, jurist

Adrian CÂRCIUMARU (1985), fizician, curs postuniversitar in Japonia in domeniul curriculum-lui de specialitate

Andrei FRUMUSANU (1986), martir în timpul mineriadei din septembrie 1991

Daniel LICU (1988), martir al Revoluției din Decembrie 1989

Cosmin OPREA (1989), martir decembrist (la Otopeni)

Andrei PARCANSCHI (1989), martir decembrist

Nicolae-Vladimir MARES(1989), matematician, sociolog, economist, cadru universitar în SUA

Oana POPA (1993), olimpic național, șef de promoție, antropolog cultural, cadru universitar în Franța

Cristian NITA (1993), dublu premiant la olimpiadele naționale de Istorie, licențiat în Istorie și Politologie, autor de manuale liceale

Roxana DONCU (1995), olimpică națională și șefă de promoție, poet; în prezent, profesor-formator de olimpici

Milena Corina Ana HORVAT(1995) Head of Legal, Orange, Romania

Cristian IFTODE (1997) șef de promoție; doctor în Filozofie, cadru didactic universitar, autor, între altele, al cărții Metafora și discursul metafizic

Liviu PLESOIANU(1998) absolvent al Facultății de Filozofie și Jurnalism, al celei de Drept; Senior Manager la o companie româno-germana

Cătălin RUSU(1998) Creative Director & Managing Partner Rusu & Bortun Brand Growers,

Aura MUȘAT(1998) pilot comandant AIRBUS, Tarom, România

Liliana-Gabriela DIACONU (1999), olimpic național și internațional la Biologie; medic

Gabriel RISTEA (1999) olimpic național și câștigător la concursuri internaționale; colaborator la Institutul Cervantes

Alina SOPARLS(1999) olimpic național, hispanist

Ana-Maria-Carla POPESCU(2000),olimpic internațional (Italia), șef de promoție; la bacalaureat media generală 10; cadru universitar al Facultății de Limbi Clasice

Ana-Maria SIMON (2000) redactor-șef la Vlăstarul

Mihaela Narcisa ARAMBASA(2000), lector, Mathematisch Naturwissenschaftlische Facultat, Universitat Potsdam, Germany

Vlad COPIL (2001), olimpic la limba română; matematician, doctorand

Cristina STANCA-MUSTEA(2001) dubla olimpică națională la limba română, studii postuniversitare în spațiul lingvistic german

Cristian MATEI (2002) debut poetic la Vlăstarul; volum de versuri bilingve (română și engleză); medic

Veronica PIETREANU (2004) fost olimpic național (Română), studii superioare (economie, matematică)